responsive

TOSUN: 1968-1984

Doksan sene boyunca İstanbul’a hizmet veren, tramvayların seferlerinin nihayet bulduğu 1961 yılından itibaren kent içi ulaşımına dahil olan elektrikli otobüsler, yani “troleybüsler”, Avrupa yakasında 23 yıl boyunca yolcu taşımacılığında görev aldılar. Son derece sessiz çalışmaları, hızlı ivmelenmeleri ve yakıt masrafı anlamında otobüslere göre çok daha ekonomik olmaları sebebiyle İstanbul’un gözbebeği haline gelen çevre dostu troleybüslerden Tosun 1968 yılında Şişli atölyelerinde Türk mühendis ve işçilerinin azimli çalışmalarıyla, 5 ay zarfında Türkiye’nin ilk “Yerli Üretim Troleybüsü” üretildi ve adına TOSUN konuldu. Geçmişe dair kırıntılardan yola çıkılarak İkitelli atölyemizde aynı heyecan ve emek ile tekrar TOSUN aslına uygun imal edildi ve İstanbul sokaklarında sefere çıktı.

LEYLAND:1968-1993

Kent içi ulaşım tarihinde belleklere kazınan eski otobüs ve troleybüslerden birer örneğin yeniden canlandırılması amacıyla hazırlanan proje kapsamında, Leyland’ın aslına uygun olarak yeniden imal edilmesine başlandı. Arşivdeki görsel malzemelerin ve çizimlerin analiz edilerek otobüsün iç ve dış görünümüne ait detaylı verilerin toplanması, bu dataların bilgisayara aktarımı ve üç boyutlu modelleme süreci sonrasında yoğun ve titiz bir çalışma temposu nihayetinde İkitelli atölyelerinde Leyland aslına uygun olarak yeniden inşa edildi. Kent içi ulaşımına adeta taze kan olan Leyland lar, kendilerine özgü dizaynları, yarı-otomatik vites tertibatları, ışığı geçiren ancak ısıyı engelleyen özel camları, geniş arka sahanlıkları, rahat koltukları ve şık görünümleriyle İstanbullular tarafından kısa sürede sevilerek benimsendi.

 

Extended-shortcodes-pack

seo seo

BUSSING:1951-1980

İstanbul'a en uzun süre hizmet etme rekorunu elinde bulunduran Büssing 5500/6000 serisi otobüsler 1951 ve 1952 yıllarında hizmete girdi. Her iki modelde yaklaşık 30 sene boyunca kent içinde servise çıktılar. Kent içi ulaşım tarihinde belleklere kazınan eski otobüs ve troleybüslerden birer örneğin yeniden canlandırılması amacıyla Büssing aslına uygun olarak İkitelli Karoser Fabrikasında yeniden imal edildi.

 

 

RENAULT-SCEMIA:1927-1942

Tramvay İdaresi tarafından Fransa'dan temin edilen 4 adet Renault-Scemia marka otobüsle birlikte, lastik tekerlekli toplu taşımacılık alanında ciddi bir adım atıldı. Araçlar önceleri "Bayazıd-Eminönü Eski Postane” sonrasında "Bayazıd-Taksim" ve nihayetinde de "Taksim-Maçka-Beşiktaş" arasında işletildikten sonra 1942'nin sonbaharında seferden alındılar. Tekrar tarihe tanıklık etme ve İstanbullulara farklı tarzda otobüslere binme heyecanını yaşatma adına yoğun tasarım ve mühendislik çalışması sonrası hazırlanan araç İkitelli Karoser Fabrikasında yeniden aslı gibi imal edildi.

 

 

 

seo seo